Wołanie o pisanie! Otwieramy nabór tekstów do publikacji Księga Larpów Polskich 2016-2021

Opublikowano

w

,

fot. Aleksander Domański, larp “Wesele Tesli”, BlackBox 3City

Kochani, jest sprawa. Nie oszukujmy się: to, co larpowcy lubią najbardziej, to dobre fotki po dobrym larpie. Wiemy, że macie ich tonę: na dyskach i w chmurach, w osobistych albumach na Facebooku i od kilku lat niezgrane ze smartfonu.

Podzielcie się nimi! Dopiszcie do nich kilka słów i złóżmy kolejny album o polskiej scenie larpowej!

Pierwszy krok wykonał w 2015 roku Mikołaj Wicher, redagując Księgę Larpów Polskich. We wstępie do niej pisał:

Ta książka jest pierwszą próbą trwałego udokumentowania larpów, zorganizowanych w Polsce w ostatnich latach. Larpy niewątpliwie takiej dokumentacji potrzebują. Przez samą swą specyfikę są dość ulotne, nietrwałe. Zdjęcia i filmy przedstawiają je najlepiej, choć wciąż w niepełny sposób, jako że nie są w stanie oddać całości doświadczenia gry – to może zapewnić jedynie uczestnictwo.

Po co dokumentować larpy?

Po pierwsze: dla graczy i twórców, tych obecnych i tych, którzy dopiero się pojawią. Opisując coś możemy do tego wrócić i porównać z innymi projektami, możemy o tym rozmawiać z innymi ludźmi i uczyć się od siebie nawzajem. Możemy pamiętać o popełnionych błędach i stawać się coraz lepszymi w tym, co robimy. Świadomość posiadania historii buduje tożsamość.

Po drugie: dla promocji w stale rosnącym światowym środowisku. Po sukcesie gry College of Wizardry wiele osób za granicą mogłoby myśleć, że polskie larpy to tylko gry o czarodziejach na zamkach, a rzeczywistość jest o wiele bogatsza. Warto się tym chwalić.

Po trzecie, być może najważniejsze: taka książka jest doskonałym narzędziem dla każdego, kto chciałby larpy pokazywać laikom, ludziom niezwiązanym z tematem – niezależnie od tego, czy to członek rodziny, znajomy z pracy, czy dyrektor w szkole. Wierzę, że dzięki dokumentacji będzie nam wszystkim łatwiej docierać do nowy ludzi i dzięki temu rozwijać naszą pasję.

Mikołaj Wicher, wstęp do Księgi Larpów Polskich

Pięć lat później żadne z powyższych zdań nie straciło na swej aktualności. Wciąż warto się od siebie uczyć, promować nasze gry i pokazywać nowym osobom jak wyglądają.

Zbierzmy doświadczenia ostatnich lat w jednym miejscu, by pokazać je światu i sobie nawzajem.

Wypełnij formularz i prześlij do publikacji opis swojej gry, grupy lub imprezy larpowej.

Czekamy!