Gdynia to młode, dynamiczne, prężnie rozwijające się miasto. Mówi się o niej „miasto z morza i marzeń”, bo powstała na fali radości narodu polskiego z niepodległości odzyskanej po latach niewoli. Na piasku bałtyckiej plaży w rekordowym tempie wybudowano od podstaw nowoczesny port i miasto. Dziś Gdynia liczy ćwierć miliona mieszkańców i trudno znaleźć wśród nich takiego, który nie byłby dumny, że jest właśnie z Gdyni. Gdynianie cenią swoje miasto za to, że tu łatwiej niż gdzie indziej o ciekawą pracę, dobrą szkołę, wygodne mieszkanie. Za sprawną komunikację, bezpieczeństwo i dostępność usług, a także za morze, plaże, wzgórza i lasy pod samymi oknami oraz za najwięcej słonecznych dni w roku w Polsce. Według socjologów to właśnie gdynianie są najbardziej zadowoleni wśród mieszkańców wszystkich miast w Polsce z miejsca swojego zamieszkania.

Gdy chcesz się bawić – jedź do Gdyni!

Gdynia od lat słynie z kulturalnych projektów rozpoznawalnych w całej Europie, takich jak chociażby słynny Open’er Festiwal, na którym pojawiają się najlepsi artyści muzyczni z całego świata. Do grona prestiżowych festiwali należą również Ladies’ Jazz Festival, Globaltica Word Culture Festival, Gdynia Blues Festival, z estradą tuż przy Bulwarze Nadmorskim. Do głośnych przedsięwzięć kulturalnych miasta zalicza się także Nagroda Literacka Gdynia, która dzięki swej niespotykanej formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików oraz eseistów szybko stała się unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. No i wreszcie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – największa impreza filmowa w Polsce i jedyna, która od dziesięcioleci na wielką skalę promuje polską kinematografię w Europie.

Gdy chcesz wypocząć – jedź do Gdyni!

Gdynia dysponuje wygodną i różnorodną bazą hotelową. Od początków swojego istnienia uchodzi też za polski raj zakupów – to portowe miasto położone na przecięciu szlaków handlowych. Dziś zakupy na najwyższym poziomie to już w Gdyni tradycja – do miejsc, których nie można nie odwiedzić należy choćby Riviera, największe centrum handlowe w Polsce Północnej, gdzie na powierzchni 70 tys. metrów kw. zlokalizowano 240 sklepów, restauracje, kawiarnie, park zabaw dla dzieci i nowoczesne kino. Nie mniejszym powodzeniem wśród mieszkańców i turystów cieszy się historyczny Zespół Miejskich Hal Targowych, gdzie stragany uginają się od lokalnych, świeżych produktów.

Nie będzie się nudził w Gdyni także ten, kto lubi wypoczynek w ruchu. Wyśmienite warunki do uprawiania ulubionej dyscypliny znajdą tu żeglarze – na nich czeka nowoczesna marina, biegacze, cykliści, nordic walkerzy, amatorzy pływania, jazdy konnej czy nurkowania. Nie powinni narzekać też Ci, którzy chcą oglądać zmagania zawodowców na żywo. Miasto posiada nowoczesną bazę obiektów sportowych – Gdyńskie Forum Sportu, z której korzystają m.in. ekstraklasowe drużyny rugby, koszykówki, piłki ręcznej oraz gdyńskie zespoły futbolowe Arka Gdynia i Bałtyk Gdynia.

Gdynia – dodaj do ulubionych!

Źródło: https://www.gdynia.pl/turystyczna-pl/o-miescie,6816/informacje-ogolne,490828

www.gdynia.pl