KoLa to Polska konferencja poświęcona larpom, powstała w 2012 roku z inicjatywy Jakuba Tabisza ze Stowarzyszenia Wielosfer. Odbywa się corocznie, a od trzeciej edycji organizowana jest przez zmieniające się grupy i stowarzyszenia larpowe z całej Polski.

KoLa 2012 Wrocław, 14-15 stycznia, organizator: stowarzyszenie Wielosfer

KoLa 2013 Wrocław, 11-13 stycznia, organizator: stowarzyszenie Wielosfer

KoLa 2014 Gdynia, 3-5 stycznia, organizator: Stowarzyszenie Twórców Gier Funreal

KoLa 2015 Katowice, 2-4 stycznia, organizator: stowarzyszenie Liveform

KoLa 2016 Warszawa, 19-21 lutego, organizator: Fundacja Immersja

KoLa 2017 Lublin, 10-12 lutego, organizator: grupa LubLarp

KoLa 2018 Kraków, 23-25 lutego, organizator: stowarzyszenie Larpownia

KoLa 2019 Wrocław, 15-17 lutego, organizator: Akademia Rozwoju „Argos”

KoLa 2020 Katowice, 24-26 stycznia, organizator: Orkon

KoLa 2021 odbyła się online, a organizowało ją Stowarzyszenie Fantazjada.

KoLa 2022 odbyła się online, a organizowało ją Stowarzyszenie Twórców Gier Funreal

KoLa 2023 Gdynia, a organizowało ją Stowarzyszenie Twórców Gier Funreal

Co dzieje się podczas KoLi?

KoLa to dużo więcej niż zwyczajna konferencja. W jej programie znajdują się:

  • krótkie prezentacje w stylu TEDx (15 – 20 minut);
  • dłuższe, klasyczne prelekcje popularno-naukowe (45- 60 minut);
  • panele dyskusyjne;
  • warsztaty;
  • sesje kreatywne.

Oprócz tego, w trakcie każdej KoLi jest też sporo miejsca na integrację, networking i dobrą zabawę w gronie ludzi dzielących tę samą pasję: larpowanie!

Czy mogę obejrzeć prelekcje z poprzednich lat?

Od 2014 roku większość prelekcji z KOLI jest nagrywana oraz na bieżąco udostępniana w sieci. Archiwalne materiały znajdują się w serwisie YouTube na kanale KoLi

Chcę obejrzeć archiwalne materiały!

https://www.youtube.com/channel/UCXfRX0lB2zQ6pKQKczwhQmg/playlists

Czy KoLi, jak każdej prawdziwe konferencji, towarzyszą publikacje?

Oczywiście! Co roku powstaje publikacja okołokonferencyjna, którą w całości tworzą polscy autorzy i autorki. Każda publikacja ma nieco inny charakter i myśl przewodnią, dlatego serdecznie zachęcamy do lektury każdej z nich. 

Chcę poczytać kolowe publikacje!
http://larpbase.pl/filter/kola/

Chwileczkę! Czym w ogóle jest larp?

Larp to aktywność na pograniczu gry i sztuki, polegająca na realizacji zadań i celów poprzez wcielaniu się w role oraz na wspólnym tworzeniu i przeżywaniu opowieści, podobnie jak w improwizowanym teatrze.

Larpy są nadal mało znaną w Polsce, ale na świecie używaną powszechnie formą rozrywki oraz cenioną metodą edukacji nieformalnej. Są stosowane zarówno przez placówki edukacyjne i organizacje pozarządowe, jak również przez firmy i korporacje. W zależności od budowy i przeznaczenia larpy mogą służyć budowaniu grupy, zwiększaniu kompetencji, przekazywaniu wiedzy oraz kształtowaniu postaw; jednak najczęściej służą po prostu dobrej zabawie. Uczestnik gry staje się jednocześnie widzem i aktorem, grając i odgrywając obserwuje i reaguje na działania pozostałych. W ten sposób rodzi się opowieść, za każdym razem inna i wyjątkowa.

Udział w larpach pobudza kreatywne myślenie i inteligencję emocjonalną, wyrabia umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne, zwiększa pewność siebie, uczy empatii i radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Bywa też formą wyprawy do czasów i miejsc, które nie sposób odwiedzić inaczej.

Jak może wyglądać Twój pierwszy larp? Cóż, chyba najlepiej przedstawili to w poniższym filmie larpowcy z czeskiej grupy Court Of Moravia (można włączyć polskie napisy). Może kiedyś nagrasz z nami polską wersję?

Jeśli film Cię zaintrygował, więcej o larpach można dowiedzieć się na Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Live_action_role-playing